Participating Artists

  • 2010 Awards

    Masters of the American West Purchase Award
    Given in recognition of the work acquired by the Autry National Center for its permanent collection
    George Carlson, In the Shadow of the Sun

    Thomas Moran Memorial Award for Painting 
    Given in recognition of exceptional artistic merit
    Howard Terpning, The Sound of a Distant Bugle

    Kenneth T. and Eileen L. Norris Foundation Award for Sculpture
    Given in recognition of exceptional artistic merit
    John Coleman, The Game of Arrows

    Autry National Center Award for Watercolor 
    Given in recognition of exceptional artistic merit
    John Fawcett, To the Council

    Bob Kuhn Wildlife Award, Sponsored by Carl and Rosella Thorne
    Given in recognition of exceptional artistic merit
    Tucker Smith, Gardner’s Hole

    Sue and Judson Ball Spirit of the West Award
    Given in recognition of the most outstanding work in cowboy subject matter
    Bill Anton, Racing the Weather

    Gene Autry Memorial Award, Sponsored by Jay Grodin
    Given in recognition of the most outstanding presentation of three or more works
    Mian Situ

    Booth Western Art Museum Artists’ Choice Award
    Given in recognition of the work most popular with artists participating in the exhibition and sale
    George Carlson, In the Shadow of the Sun

    David P. Usher Patrons’ Choice Award
    Given in recognition of the work most popular with patrons of the exhibition and sale
    Morgan Weistling, Country Schoolhouse, 1879

    James R. Parks Trustee Purchase Award
    Given in recognition of the work designated for purchase by the Autry National Center Board of Trustees
    Kenneth Bunn, Rimrock Cougar

    John J. Geraghty Award  
    Established by the Autry National Center Board of Trustees to recognize an individual for his or her advancement of contemporary Western art
    Joanne Hale

     

    Artists' Award History

    MASTERS OF THE AMERICAN WEST
    PURCHASE AWARD

    Given in recognition of the work acquired by the Autry National Center for its
    permanent collection


    2009   Mian Situ, Convergence of Cultures
    2008   Robert Griffing, Council at Slippery Rock
    2007   Clyde Aspevig, Raindrops and Dragonflies
    2006   Bob Kuhn, Baying the Stock Killer
    2005   George Carlson, The Conqueror
    2004   Howard Terpning, The Force of Nature Humbles All Men
    2003   Dennis Doheny, Announcement of Fall
    2002   Mian Situ, Powder Monkeys
    2001   James Reynolds, On the Border
    2000   Tucker Smith, Plains Monarch
    1999   Don Crowley, The Laundress
    1998   William Acheff, Spirits, Symbols, and Ceremonies

     

    THOMAS MORAN MEMORIAL
    AWARD FOR PAINTING
    Given in recognition of exceptional artistic merit

    2009   Howard Terpning, Journey to the Medicine Wheel
    2008   Howard Terpning, Hard Trails Wore Out More Than Ponies
    2007   Howard Terpning, The Shaman and His Magic Feathers
    2006   Howard Terpning, Sunset for the Comanche
    2005   Howard Terpning, Camp at Cougar’s Den
    2004   Mian Situ, The Toy Maker of Ross Alley
    2003   Mian Situ, The Golden Mountain
    2002   Mian Situ, The Powder Monkeys
    2001   Howard Terpning, Ready for the Dance
    2000   James Reynolds, Checkin’ the Mares
    1999   Tucker Smith, Royal Canadian
    1998   James Reynolds, The Bed Wagon


    THE KENNETH T. AND EILEEN L. NORRIS

    FOUNDATION AWARD FOR SCULPTURE
    Given in recognition of exceptional artistic merit

    2009   Oreland C. Joe Sr., Morning Blessings
    2008   Doug Hyde, The Offering
    2007   Walter T. Matia, Promise of Spring
    2006   Oreland C. Joe Sr., Morning Blessings
    2005   Kenneth Bunn, Aerial Approach
    2004   Richard V. Greeves, Kickapoos, Lewis & Clark Corps of Discovery, 1804–1806
    2003   George Carlson, The Graceful Dance
    2002   Richard V. Greeves, Bird Woman
    2001   Herb Mignery, The Sower
    2000   Oreland C. Joe Sr., Singer of Old Songs
    1999   Oreland C. Joe Sr., Beauty of the Navajo
    1998   Mehl Lawson, Hell Bent


    AUTRY NATIONAL CENTER

    AWARD FOR WATERCOLOR
    Given in recognition of exceptional artistic merit

    2009   Dean L. Mitchell, Grey Thunder
    2008   Sonya Terpening, Morning Room
    2007   Dean L. Mitchell, Green Bay Waterfront
    2006   John Fawcett, Three to Get Ready
    2005   Tom Hill, The Fountain at Belles Artes
    2004   Dean L. Mitchell, Urban Carriage Ride


    BOB KUHN WILDLIFE AWARD,
    SPONSORED BY CARL AND ROSELLA THORNE
    Given in recognition of exceptional artistic merit

    2009   Tucker Smith, Wyoming Sky
    2008   Ken Carlson, Woodland Royalty
    2007   Bob Kuhn, A Gathering of Elders
    2006   Bob Kuhn, Baying the Stock Killer
    2005   Bob Kuhn, Bull Moose in Downed Timber
    2004   Kent Ullberg, Windborne II

    SPIRIT OF THE WEST AWARD
    Given in recognition of the most outstanding work in cowboy subject matter

    2009   Bill Anton, New Mexico Morning
    2008   Jason Rich, On the Canyon Rim


    GENE AUTRY MEMORIAL AWARD,
    SPONSORED BY JAY H. GRODIN
     Given in recognition of the most outstanding presentation of three or more works

    2009   Mian Situ
    2008   Mian Situ


    BOOTH WESTERN ART MUSEUM

    ARTISTS’ CHOICE AWARD
    Given in recognition of the work most popular with artists participating in the
    exhibition and sale


    2009   George Carlson
    2008   Morgan Weistling, First Dance, 1884 Americana
    2007   Morgan Weistling, The Quilting Bee, 19th Century Americana
    2006   Mian Situ, The Calico Dress, Family Laundry, San Francisco, 1905
    2005   Mian Situ, The Word of God
    2004   Clyde Aspevig, The Headwaters
    2003   Mian Situ, The Golden Mountain
    2002   Len Chmiel, Art Imitates Life


    DAVID P. USHER PATRONS’ CHOICE AWARD

    Given in recognition of the work most popular with patrons of the exhibition and sale

    2009   Z. S. Liang
    2008   Morgan Weistling, First Dance, 1884 Americana
    2007   Morgan Weistling, The Quilting Bee, 19th Century Americana
    2006   Mian Situ, Overseer, San Francisco, 1906
    2005   Howard Terpning, Camp at Cougar’s Den
    2004   Mian Situ, Everybody Loves a Cowboy
    2003   Mian Situ, The Golden Mountain
    2002   Mian Situ, Powder Monkeys
    2001   Mian Situ, “John Chinaman” in the Sierras
    2000   Morgan Weistling, Kids & Roses
    1999   Curt Walters, Canyon Sinuosity
    1998   Roy Anderson, We Follow Cochise


    JAMES R. PARKS

    TRUSTEES’ PURCHASE AWARD
    Given in recognition of the work designated for purchase by the Autry National Center

    2009   Tucker Smith, Wyoming Sky
    2008   Curt Walters, Splendid Turmoil
    2007   Tucker Smith, Aspen Draw
    2006   Clyde Aspevig, Cannon Beach Sunset
    2005   N/A
    2004   Howard Terpning, The Force of Nature Humbles All Men
    2003   N/A
    2002   Morgan Weistling, Family Trade


    JOHN J. GERAGHTY AWARD

    Established by the Autry National Center’s Trustees to recognize an individual for
     his or her advancement of contemporary Western art

    2009   Harlyne Norris
    2008   Tom Tierney and Alan Duerr of Art of the West Magazine
    2007   Elaine Adams and Peter Adams
    2006   Clyde Aspevig
    2005   George Carlson
    2004   B. Byron Price
    2003   Bob Kuhn
    2002   Ginger Renner
    2001   Joffa and Bill Kerr
    2000   Howard Terpning
    1999   Ruth Kaspar
    1998   John J. Geraghty